Jak pogodzić się z rozstaniem i zaakceptować je

jak pogodzić się z rozstaniem
Podziel się:

Jak pogodzić się z rozstaniem – kilka faktów

Po rozpadzie związku wszystko nagle się zmienia. Porzuceni nie wiedzą, co zrobić, by poradzić sobie ze smutkiem i jak poradzić sobie z rozstaniem. Najważniejsze, to pozwolić, żeby życie wróciło na swoje zwykłe tory. Nawet, jeśli po rozstaniu lub rozwodzie wydaje się to niemożliwe, smutek po rozstaniu w końcu minie. Niestety, najpierw trzeba przetrwać bardzo trudny okres. Porzuceni muszą nauczyć się akceptować nową sytuację.

Przyjmuje się, że okres po rozpadzie związku można podzielić na 4 fazy. Każda z nich przybliża do celu, jakim jest akceptacja.

Szok- nie chcemy zrozumieć, co się stało. Nie wierzymy, że rozstanie rzeczywiście się dzieje i że jest nieodwracalne. Czujemy pustkę lub próbujemy jeszcze nakłonić partnera do zmiany decyzji. Nie możemy uwierzyć, że to nieszczęśliwa miłość.

Wybuch emocjonalny- zaczynamy rozumieć powagę sytuacji i ogarniają nas skrajne uczucia: żal, złość i rozpacz. Fazie tej często towarzyszą poważne objawy jak niepokój, problemy ze snem czy nawet anoreksja. Tęsknota po rozstaniu przysłania wszystkie inne uczucia.

Reorientacja- zaczynamy akceptować rozstanie. Widzimy na horyzoncie światło, nieprzyjemne emocje słabną, a na ich miejsce pojawia się nadzieja. Codzienne życie staje się łatwiejsze i można wreszcie myśleć o czymś innym, niż były partner. Odpowiedź na pytanie, jak zapomnieć o byłym wydaje się prostsza.

Nowy początek- smutek został pokonany. W tej fazie zaakceptowaliśmy rozstanie i możemy znów spojrzeć w przyszłość. Ból zniknął, a my planujemy nowe życie. Teraz możemy zrozumieć być może, dlaczego związek się rozpadł oraz jak pogodzić się z rozstaniem i wejść w nowy.

Wskazówki, jak pogodzić się z rozstaniem

Po prostu zignorować żal, gniew i rozpacz? Jak się odkochać? Nie, to nie jest możliwe. Ważne, by pozwalać sobie na te uczucia i przeżywać je świadomie. Tęsknota po rozstaniu jest zupełnie normalna. Tylko wtedy można je naprawdę przepracować. Daj sobie na to czas. Smutek i desperacja, żal i złość- wszystko to jest jak najbardziej na miejscu. Psychologowie mają dobrą radę: wyznacz sobie konkretny czas w ciągu dnia, który poświęcisz myślom i uczuciom. I rób to tylko i wyłącznie wtedy, przed i po zajmuj się czymś innym. Zrób coś dla siebie: pachnąca kąpiel, książka? Smutek po rozstaniu przeminie szybciej.

Zapomnij o byłym. Szczoteczka do zębów w łazience, ulubiony kubek, wspólne zdjęcie z wakacji- wszystko to usuń z zasięgu wzroku. Jeśli nie chcesz ich wyrzucać, po prostu pochowaj. Później, uporawszy się ze stratą, możesz do nich wrócić, ale na razie nie wracaj do przeszłości. Jak się odkochać, to definitywnie.

Zwykle mamy tendencję do idealizowania minionego związku. Z pewnością jednak nie wszystko było doskonałe. Może w pewnym sensie była to nieodwzajemniona miłość? Uświadomienie sobie tego pomaga zrozumieć, że relacja i tak nie trwałaby wiecznie. Może Twoje potrzeby zawsze były odkładane na bok? Nawet jeśli tak było, nie szukaj winnego. Obwinianie siebie czy partnera nie ma sensu. Nawet zastanawianie się nad tym, co można było zrobić inaczej, do niczego nie doprowadzi. Uświadomienie sobie swoich nie zrealizowanych planów może być dobrym punktem zaczepienia: wróć do nich. Zrób listę pozytywów rozstania. Udzielaj się towarzysko. Rozmowa z zaufaną osobą o tym, jak pogodzić się z rozstaniem, czyni cuda.

Jak pogodzić się z rozstaniem i czego unikać

  • Smutek po rozstaniu nie będzie trwać wiecznie. Ukryj się, przez jakiś czas możesz unikać kontaktu z byłym partnerem.
  • Nie znieczulaj się ani alkoholem, ani innymi używkami. Jak pogodzić się z rozstaniem, to tylko na trzeźwo.
  • Nie zatracaj się we wspomnieniach, nie zastanawiaj, czym jest nieodwzajemniona miłość.
  • Zapomnij o “Zostańmy przyjaciółmi”. To może stać się, jak już naprawdę uporasz się ze stratą, teraz skup się na tym, jak się odkochać.
  • Zanurz się w następnej relacji, nie ma to, jak zapomnieć o byłym z pomocą nowego związku.
  • Nie mścij się.

Więcej o tym jak pogodzić się z rozstaniem dowiesz się z wpisu “Jak pogodzić się z rozstaniem? Jak żyć po rozstaniu?”.

Zacznij już teraz

Jeśli czujesz gotowość aby już teraz skutecznie poradzić sobie z rozstaniem, przygotowałem dla Ciebie Profesjonalny 6-etapowy Proces Zmiany – Podnieś Się po Rozstaniu. Proces pozwala pogodzić się ze stratą i odkochać się, a także przygotowuje Cię na to, aby w przyszłości stworzyć nowy, wymarzony związek. Teraz udzielam na niego zniżkę -84% oraz daję gwarancję satysfakcji, abyś sama mogła (sam mógł) doświadczyć na sobie tych skutecznych narzędzi. Aby dowiedzieć się więcej kliknij w link: chcę się dowiedzieć więcej o tym procesie.

Podziel się swoją historią i pomóż innym

Decyzja o rozstaniu bądź próbie odbudowy związku jest jedną z tych najtrudniejszych. Każda taka decyzja niesie za sobą ciężkie konsekwencje. Wpisz poniżej krótką historię Twojego rozstania być może pomoże ona komuś zmienić swoje życie.


Podziel się:
  • Zuzia pisze:

    Przez rok sie spotykaliśmy jako przyjaciele z ” korzyściami” nie chodzilo o s3x, tylko bliskość przytulanie, całowanie wspieranie sie, w rocznice znajomości rozpoczęliśmy nasz związek wszystko wydawało sie takie piękne dopóki mnie po miesiącu związku zdradził, wybaczyłam głupia byłam potem wszystko kolorowo i 7 miesięcy temu zakończyliśmy nasz związek ponieważ okazało sie ze nie kochal mnie ponieważ niby nie potrafi, nie ma uczuć (?) przez te 7 miesięcy sie spotykaliśmy jako przyjaciele ale również z korzyściami oboje sie na to zgodziliśmy, teraz uznał ze nasza relacja jest niezdrowa i pora to zakończyć posunął sie do takiego kroku dlatego że chciałam zostać przy czystej przyjaźni bez bliskości. 🙂 cudownie czuc sie wykorzystywana przez prawie 3 lata ahh