Ból po rozstaniu. Jak ukoić ból po rozstaniu?

Ból po rozstaniu
Podziel się:

Zakończenie każdego związku generuje ból. W niektórych przypadkach może trwać miesiącami, w innych nawet rok wydaje się niewystarczający na przeminięcie tego uczucia, ale jedno jest pewne – istnieje zawsze. Jakże prawdziwy w tej sytuacji jest cytat z książki „Mechanizm serca” autorstwa Mathiasa Malzieu – „Tak, każdemu się wydaje, ze umrze, kiedy zostaje rozdzielony z ukochaną osobą”. W skrajnych przypadkach staje się on nawet nader realny, gdy porzucony partner miewa myśli samobójcze lub, co gorsza, targnął się na własne życie z powodu rozstania. Żeby nie doprowadzić do tragedii i przejść przez ten trudny okres w życiu należy zrozumieć czym jest ból po rozstaniu, dlaczego w ogóle się pojawia i jak sobie z nim radzić.

Jak długo trwa ból po rozstaniu

Każdy z nas jest inny, inaczej przeżywa podobne emocje, inaczej zachowuje się w określonych sytuacjach, zróżnicowany jest także czas trwania, którego potrzebuje na odkochanie się. Dlatego też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, aby określić czas trwania bólu po rozstaniu. Rany, jakie zostawia po sobie zakończony związek, zabliźniają się we własnym, indywidualnym tempie. Długość przeżywania bólu po rozstaniu zależy od wielu czynników. Możemy do nich zaliczyć m.in.:

 • etap życia, na jakim się znajdujemy;
 • odporność na niespodziewane, nagłe zdarzenia;
 • posiadane doświadczenie życiowe oraz dojrzałość emocjonalna;
 • indywidualny charakter i temperament;
 • długość trwania związku i stopień zażyłości partnerów.

Ból po rozstaniu

Jak ukoić ból po rozstaniu?

Żeby raz na zawsze pożegnać ból po rozstaniu trzeba zrozumieć jak poradzić sobie z rozstaniem (kliknij aby przeczytać cały artykuł). Tak jak było wspomniane we wcześniejszym artykule należy pojąć, iż rozstanie jest procesem i składają się na niego poszczególne etapy rozstania. Każdy z nich musimy przepracować, przeżyć, oswoić się z emocjami jakie towarzyszą nam w tych trudnych chwilach. Jedną z najważniejszych umiejętności w życiu jest umiejętność przeżywania własnych uczuć i radzenia sobie z nimi. Im wcześniej posiądziemy tę ważną zdolność tym szybciej zaczniemy świadomie iść przez życie, bez zbędnego mnożenia tragedii i kumulowania negatywnych emocji.

To jak podnieść się po rozstaniu (kliknij aby przeczytać cały artykuł) to jedno, ale żeby jak najbardziej efektywnie przejść przez ten etap w życiu musimy także wiedzieć czego nie robić. Oto kilka szkodliwych zachowań, które z pewnością nie pomogą:

 • pielęgnacja wspomnień;
 • chęć przekonania partnera do powrotu;
 • obwinianie się;
 • samotność, ciągłe przebywanie w odosobnieniu i kontemplowanie bólu.

Ból po rozstaniu

Dlaczego rozstanie tak boli?

Złamane serce, jakie pozostawia po sobie nieszczęśliwa miłość, bez dwóch zdań wymaga leczenia. Niestety nie dokonamy tego przy pomocy jednej cudownej tabletki, po zażyciu której nasze problemy i ból po rozstaniu znikną jak ręką odjął. Trzeba odnaleźć się na nowo, a nasze nowe „ja” musi wiedzieć jak zapomnieć o byłym i jak odkochać się. W artykule pn. Jak się odkochać (kliknij aby przeczytać cały artykuł) podpowiadamy kilka skutecznych metod, które znajdą zastosowanie nawet w beznadziejnych przypadkach.

Aby jednak zrozumieć dlaczego każde rozstanie boli musimy sięgnąć nieco głębiej. Emocje jakie przeżywamy w takich sytuacjach to w pewnej części pokłosie naszego wychowania, a także ludzkiej natury. Człowiek z reguły szybko się przyzwyczaja, a kiedy traci coś cennego to po prostu cierpi. To co sprawia, że ból po rozstaniu jest tak silny to:

 • przywiązanie do byłego partnera i „zasiedzenie się” we wspólnym życiu;
 • wielkie oczekiwania i nadzieje związane z byłym partnerem;
 • traktowanie zakończonego związku jako wielkiej krzywdy, co spowodowane jest brakiem zrozumienia specyfiki przemijania i szacunku do takiego stanu rzeczy;
 • wyimaginowany obraz miłości czerpany z romansów czy komedii romantycznych, gdzie zakończenia zawsze są szczęśliwe.

Bez względu na intensywność ból po rozstaniu zawsze przemija. Potrzebujemy tylko czasu i musimy pamiętać, że po każdej burzy wychodzi słońce, które w końcu zaświeci i dla nas.

Zacznij już teraz

Jeśli czujesz gotowość aby już teraz skutecznie poradzić sobie z rozstaniem, przygotowałem dla Ciebie Profesjonalny 6-etapowy Proces Zmiany – Podnieś Się po Rozstaniu. Proces pozwala pogodzić się ze stratą i odkochać się, a także przygotowuje Cię na to, aby w przyszłości stworzyć nowy, wymarzony związek. Teraz udzielam na niego zniżkę -84% oraz daję gwarancję satysfakcji, abyś sama mogła (sam mógł) doświadczyć na sobie tych skutecznych narzędzi. Aby dowiedzieć się więcej kliknij w link: chcę się dowiedzieć więcej o tym procesie.

Podziel się swoją historią i pomóż innym

Decyzja o rozstaniu bądź próbie odbudowy związku jest jedną z tych najtrudniejszych. Każda taka decyzja niesie za sobą ciężkie konsekwencje. Wpisz poniżej krótką historię Twojego rozstania być może pomoże ona komuś zmienić swoje życie.


Podziel się:
 • nieszczesliwa pisze:

  Boli.. bardzo boli.. nie potrafie sobie poradzić to gniecie mnie od środka 🙁 to już trwa pół roku niech to się już skończy… 🙁

 • Sylwia Michalak pisze:

  Jest to bòl silny mam wrażenie że czasem fizyczny ..okropnie obniżony nastrój wspnienia tych 4 lat i czekanie na wiadomość bo zawsze był