Etapy po rozstaniu. Jakie etapy rozstania wyróżniamy.

    Etapy po rozstaniu
    Podziel się:

    Każde rozstanie jest indywidualną sprawą i każdy z nas przeżywa to inaczej. Zaangażowanie emocjonalne w poszczególnych związkach jest zróżnicowane, niektórzy potrzebują mniej czasu, inni więcej, aby ponownie wyjść na prostą. Jednak każde rozstanie niesie ze sobą podobne emocje, które możemy podzielić na wyodrębnione etapy rozstania. Wszystkie etapy po rozstaniu trzeba poznać i przepracować, aby mieć czysta kartę i rozpocząć życie uczuciowe na nowo.
    Etapy po rozstaniu - złość, tęsknota, niedowierzanie

    Najtrudniejsze początki, czyli burza emocji po rozstaniu

    „Najtrudniejszy pierwszy krok” – któż z nas nie zna tego powiedzenia. W przypadku układania sobie życia po rozstaniu nabiera to szczególnego wydźwięku, gdyż początki bywają naprawdę karkołomnie trudne. Targają nami silne, a nawet skrajne, emocje, które – choć ciężko okiełznać – trzeba ujarzmić i poradzić sobie z nimi. Żeby przejść przez ten trudny okres należy poznać poszczególne etapy po rozstaniu i przepracować je jeden po drugim.

    • Niedowierzanie – które może być określane jako szok bądź wstrząs. To co się wydarzyło bywa odbierane jako senny koszmar, a w ramach tego etapu człowiek zachowuje się irracjonalnie, a wręcz destrukcyjnie. Charakterystyczne dla tego etapu rozstania są: ataki paniki, przygnębienie, kłopoty ze snem, stany depresyjne, (polecam przejrzeć bloga objawydepresji.pl) a także ogólne zniechęcenie do wszystkiego.
    • Zaprzeczanie – początkowo jest to mechanizm obronny. Wyparcie traumatycznych zdarzeń pozwala chronić psychikę przed totalnym załamaniem. Ten etap rozstania trzeba przeżyć, lecz należy wiedzieć, kiedy powrócić do rzeczywistości z pełną świadomością. Gdy ból po rozstaniu nieco przygaśnie, możemy spojrzeć prawdzie w oczy i pójść do przodu.
    • Złość – etapy po rozstaniu, a w tym również ten, który charakteryzuje się silnym gniewem, jest naturalną koleją rzeczy. Trzeba się wyżalić, wykrzyczeć, wypłakać. Dobrym i zdrowym sposobem na rozładowanie złych emocji jest aktywność fizyczna, która pomoże nie tylko naszej psychice, ale także ciału.
    • Obwinianie się i obniżenie poczucia własnej wartości – nieszczęśliwa miłość niestety bardzo często negatywnie wpływa na naszą samoocenę, a osoby porzucone pogarszają swoją sytuację analizując nieudany związek i szukając winy w sobie. W tej fazie do głosu dochodzi także złudna nadzieja na reaktywację związku oraz mocno daje znać o sobie smutek po rozstaniu, o którym więcej dowiesz się z tego artykułu.

    Etapy po rozstaniu – stabilizacja i ugruntowanie

    Gdy już przejdziemy przez powyższe etapy rozstania wiemy, że przyszedł czas na bardziej spokojny okres. Możemy już bardziej świadomie i racjonalnie spojrzeć na zakończony związek i ugruntować to nad czym pracujemy.

    • Początkowa akceptacja – to jeden z najtrudniejszych etapów, gdyż to właśnie teraz musimy pogodzić się z brakiem związku i zaakceptować odejście partnera. I choć tęsknota po rozstaniu nie zniknie z dnia na dzień to akceptacja rzeczywistości spowoduje powrót do równowagi emocjonalnej i da nadzieję na lepsze jutro.
    • Odbudowa – nieszczęśliwa miłość staje się już historią, złamane serce powraca do stanu poprzedniego, a my znowu zaczynamy widzieć świat w jaśniejszych barwach. Ta faza rozstania sprzyja kształtowaniu nowych celów życiowych i marzeń.
    • Pogodzenie się z własnym losem – to ostatni etap rozstania, w którym następuje zrozumienie oraz przebaczenie. Ta faza jest niezbędna, aby zrzucić z siebie ciężar poprzedniego związku i iść dalej nie żywiąc urazy.

    Etapy rozstania po przebrnięciu przez trudne początki

    Życie po rozstaniu – zdradliwe nawroty

    Wszystkie etapy rozstania zostały zaliczone, przebrnęliśmy przez każdą fazę, a żałoba po rozstaniu minęła. Wszystko wydaje się być jak na najlepszej drodze, lecz jednak w momencie, gdy zobaczymy naszego byłego partnera szczęśliwego w objęciach innej kobiety, budzą się te najgorsze demony. Znów czujemy rozrywający ból, cierpienie, tęsknota po rozstaniu wraca ze zdwojoną siłą, a co gorsza czujemy totalną beznadzieję i chęć zemsty. To co zrobiliśmy do tej pory wydaje się małe, śmiesznie i nic nieznaczące. W jednej chwili nasza cała praca legła w gruzach, a etapy po rozstaniu, które tak skrzętnie realizowaliśmy stały się tylko wspomnieniem. Znów wróciliśmy do punktu wyjścia i czujemy się jak pierwszego dnia po rozstaniu. Co zatem zrobić, aby uniknąć szkodliwych nawrotów?

    • W pełni poświęć się swojemu życiu – tylko w ten sposób definitywnie zażegnasz poprzedni etap.
    • Staraj się, aby każda faza rozstania była ugruntowana, nawet gdy potrzebujesz na to więcej czasu, pozwól sobie na chwilę słabości.
    • Przepracowuj wszystkie etapy rozstania z pełną świadomością, że chcesz to pokonać i zmienić swoje życie.
    • Realizując etapy po rozstaniu nie szukaj pretekstów, aby podglądać partnera i śledzić jego życie z nadzieją, że może jeszcze kiedyś uda wam się posklejać wszystko na nowo.

    Zachęcam również do przeczytania artykułu pn. złamane serce, aby w pełni dowiedzieć się jak poradzić sobie z rozstaniem i czego zdecydowanie nie robić w tym okresie.

    Zacznij już teraz

    Jeśli czujesz gotowość aby już teraz skutecznie poradzić sobie z rozstaniem, przygotowałem dla Ciebie Profesjonalny 6-etapowy Proces Zmiany – Podnieś Się po Rozstaniu. Proces pozwala pogodzić się ze stratą i odkochać się, a także przygotowuje Cię na to, aby w przyszłości stworzyć nowy, wymarzony związek. Teraz udzielam na niego zniżkę -84% oraz daję gwarancję satysfakcji, abyś sama mogła (sam mógł) doświadczyć na sobie tych skutecznych narzędzi. Aby dowiedzieć się więcej kliknij w link: chcę się dowiedzieć więcej o tym procesie.

    Podziel się swoją historią i pomóż innym

    Decyzja o rozstaniu bądź próbie odbudowy związku jest jedną z tych najtrudniejszych. Każda taka decyzja niesie za sobą ciężkie konsekwencje. Wpisz poniżej krótką historię Twojego rozstania być może pomoże ona komuś zmienić swoje życie.


    Podziel się: